Mystické a divoké, pohostinné a stále veľmi patriarchálne. Arménsko, učupené na rozhraní dvoch kontinentov, je oddávna územím, ktorým prechádzali veľké civilizácie. Málokto vie, že práve Arménsko sa v roku 301 stalo prvou o ciálne kresťanskou krajinou na svete. Pri cestách za takmer zázračne zachovanými starobylými kláštormi nás budú viesť fascinujúce kamenné „chačkary“ a spoznáme krásy rozorvaných sopečných pohorí, náhorných plošín a hlbokých údolí. Od post-sovietskeho Jerevanu, vystavaného z červeného tufu, až po Tatev, Arménsko je krajinou pre skutočných dobrodruhov. Tvoria ho ľudia, žijúci vo svete vlastných tradícií, pre ktorých sú návštevníci stále skôr pútnici ako turisti. Pri ich povestnej pohostinnosti sa určite nevyhnete ochutnávke miestneho chleba „lavaš“, exotických korenín, či ďalších špecialít. A potom je tu koňak! Podľa znalcov je arménsky Ararat najlepší na svete. Obdivne ho vychutnával aj Winston Churchill, tak prečo by ste sa ním nemohli odmeniť aj vy?
|
TERMÍNY |
POČET DNÍ |
OSOBA |
14.5. - 22.5. 2022 |
9 |
- |
2.10. - 10.10. 2022 |
9 |
850 EUR + let. popl. (250 EUR) |
PROGRAM ZÁJAZDU
1. deň: Odlet a prílet. Priame spojenie leteckou spoločnosťou Wizzair z Viedne do Jerevanu.
2. deň: Echmiadzin – bývalé hlavné mesto Arménska, centrum arménskej pravoslávnej cirkvi, často nazývaný ako „ar- ménsky Vatikán“. Kostol Hripsime (UNESCO) a Katedrála postavená na mieste, kde mal sv. Juraj božskú víziu o zväzku svetla dopadajúcom na zem. Ukrýva kópiju ktorou bol Kristus prebodnutý na kríži, fragment z Noemovej archy a kúsok svätého kríža. Veľkolepé ruiny katedrály Zvartnots (UNESCO) podľa legendy postavenej na mieste, kde sa stretol sv. Juraj s arménskym kráľom Trdatom III..
3. deň: Najväčšie arménske jazero „modrá perla Kaukazu“. Ľudia, ktorí sem kedysi dávno prišli a usadili sa tu, ho pome- novali Sevan, teda Čierne jazero. Kláštor Sevanavank, jedna z ikonických pamiatok Arménska a možno najviac foto- grafovaná časť jazera Sevan. Historický cintorín Noratusposiaty takmer tisíckou starobylých khachkar – arménskymi krížmi, symbolom celého arménskeho národa. Je ich tu toľko, že si miesto vyslúžilo prezývku “more khachkar“. Prechod cez slávny priesmyk Selim Pass s výškou 2410 metrov patrí k najvyšším priesmykom celého južného Kaukazu. Zástavka na starej Hodvábnej ceste, kde stavitelia po sebe zanechali najlepšie zachovanú karavanseraj v Arménsku. Tu sa kedysi uk- ladali na spánok obchodníci a ich zvieratá, aby nabrali sily po výstupe a na ďalšie ráno mohli hory opustiť.
4. deň: Zorats Karer alebo Karahunj prezývaný „arménsky Stonehenge“. Podľa vedcov pohrebisko z doby bronzovej a podľa iných zdrojov, miesto odkiaľ sa pozorovali hviezdy. Takmer 222 menhirov rôznych veľkostí či tvarov, pričom tie najťažšie kamene majú aj 10 ton. Jazda svojho času najdlhšou lanovkou sveta „Krídla Tatev“ (r. 2010, dĺžka 5,7 km). Dych vyrážajúce výhľady na kaňon Vorotan. Kláštor Tatev, bývalé sídlo jednej z najvýznamnejších arménskych stredovekých uni- verzít, Univerzity Tatev. Skalné mesto Starý Khndzoresk, pripomínajúce tureckú Kappadokiu.
5. deň: Majstrovské dielo stredovekej arménskej architektúry 14. st. kláštor Noravank v obkolesení červených skál. Ka- menné reliéfy a tvár samotného Boha. Vajoc Dzor, preslávená vinárska oblasť Arménska, ktorá je považovaná za jednu z najstarších kolísok pestovania hrozna a výroby vína. Ochutnávka vín v miestnom vinárstve v dedinke Areni. Posvätná hora Ararat. Opradená príbehmi a legendami, ktoré hovoria o potope sveta a o korábe, ktorý tu kedysi na hore pristál. Kláštor Khor Virap, podľa legendy miesto uväznenia sv. Juraja považované za prvé miesto, odkiaľ vôbec kresťanstvo v Arménsku vzišlo z „podzemia“ a stalo sa novým vládcom.
6. deň: Stredoveký jaskynný kláštor Geghard (UNESCO), kedysi chránil kopiju, ktorou bol prebodnutý bok Ježiša
Krista, od nepamäti obľúbené miesto pútnikov. Chrám Garni, najstaršia zachovaná stavba na území Arménska (1. st.). Bývalý pohanský chrám slnka, neskôr letné sídlo arménskych kráľov.Slávny arménsky koňak Ararat. Pili ho W. Churchill, A. Christie či F. Sinatra. Boli tu prezidenti, Platini aj skupina Deep Purple. Je tak skvelý, že od Francúzov dostal výnimku nazývať sa slovom koňak. (ochutnávka a prehliadka pivníc).
7. deň:
Alternatíva 1/ Turistika ARAGAZ – najvyšší vrch Arménska (cca 3 hodiny). Cestou park arménskej abecedy Apnagyugh (foto so svojim písmenom). Zrúcanina hradu Amberd – krásna cesta, prekrásne výhľady – južná strana vrchu, výhľad na Ararat. Kari jazero (len za dobréh počasia).
Alternatíva 2/ Ak by sa nekton našiel kto sa na aktívnejší - turistický deň necíti, môže zostať v Jerevane a vychutnávať
8. deň: Jerevan, hlavné mesto Arménska a jedno z najstarších permanentne obývaných miest na svete. Vyhliadka zvaná Kaskáda, námestie Republiky s tancujúcimi fontánami, obrovská socha „Matka Arménska“, farby vône a chute miestnej tržnice Rynok. Neskoro večer presun na letisko a odlet.
9. deň: Prílet do Viedne po polnoci (0:50 h) ôsmeho dňa. Transfer do Bratislavy.
RECENZIE OD NAŠICH SVETOBEŽNÍKOV
...chcem sa podakovať za skvelú dovolenku a za:
- výbornú logistiku,
- skvelý program zájazdu,
- skvelého sprievodcu (p. Milan Zálešák), ktorý nám poskytol množstvo zaujímavých informácií a ktorý za pochodu stíhal riešiť rôzne problémy (napr. s pokazeným autobusom. Chvíľu čakania na nový bus sme strávili v príjemnom prostredí miestnej reštaurácie). Famózna arménska i gruzínska kuchyňa, ako aj takmer dokonalé počasie prispeli k nádherným zážitkom z tejto poznávačky.
Daniela P. (2018)
CENA ZAHŔŇA:
|
CENA NEZAHŔŇA:
OSTATNÉ DOPLATKY:
|